fbpx
  • Godziny otwarcia

    PON-PT: 8:00 - 18:00

    SOBOTA: 8:00 - 14:00

Viva Italia! Relacja dzień po dniu z jubileuszowej pielgrzymki Chomika do Włoch

Po raz kolejny załoga Chomika wyrusza na pielgrzymkę z okazji 25-lecia firmy. Byliśmy już w Meksyku oraz w Izraelu skąd relacjonowaliśmy dzień po dniu nasze doświadczenia. Tym razem udajemy się na pielgrzymkę do Włoch- bądźcie z nami na bieżąco!

Dzień 8. Asyż

To już ostatni punkt na mapie naszej jubileuszowej pielgrzymki. W tym dniu w pierwszej kolejności udaliśmy się do Bazyliki Najświętszej Marii Panny od Aniołów, która znajduje się w pobliżu Asyżu. Sanktuarium to zostało zbudowane na polecenie Papieża Piusa V. Jest ono kolebką zakonu franciszkańskiego. Bazylika ta powstała dla ochrony kaplicy – Porcjunkuli, którą św. Franciszek otrzymał w darze od benedyktynów. Przy Sanktuarium znajduje się wspaniały Ogród Róż rosną w nim krzewy pozbawione kolców. Róże te rosły już za życia św. Franciszka, w pobliżu jego celi. Święty któregoś dnia rzucił się w nie i w tym momencie róże straciły swoje kolce.

                 

Następnie udaliśmy się do samego Asyżu. Włoskie miasto najbardziej znane jest ze względu na miejsce narodzin św. Franciszka i św. Klary. Uznawane jest także za miejsce pokoju religijnego oraz międzynarodowego. Odbywają się tutaj zapoczątkowane przez Jana Pawła II Światowe Dni Modlitw o Pokój. W Asyżu znajduje się wiele zabytków takich jak Bazylika św. Franciszka, Bazylika św. Klary, Katedra św. Rufina, Plac Ratuszowy i wiele innych.

                           

W tym dniu mieliśmy szczęście trafić na imprezę folklorystyczną obchodzona od 1927 roku w Asyżu – Święto Kalend Majowych. Nawiązuje ono do średniowiecznych festiwali powitania powracającej do życia wiosny, a także do wydarzeń historycznych miasta. Święto to obchodzone jest bardzo hucznie. Miasto zostaje udekorowane sztandarami a przez miasto przemierzają barwne korowody w historycznych strojach.

  

Po całym dniu spędzonym w malowniczym Asyżu udaliśmy się w drogę powrotną do Polski. Pielgrzymka ta wzbogaciła nas nie tylko pod kątem wiedzy, ale także umocniliśmy się w wierze. Niezwykle natchnieni, z lekkim smutkiem rozstania z tym pięknym krajem wróciliśmy do naszych domów.


Dzień 7. Watykan

Tego dnia nawiedziliśmy cztery bazyliki większe, których cechą charakterystyczną jest to, że posiadają w swoim wnętrzu tron papieski oraz ołtarz, zarezerwowany wyłącznie dla papieża czy też upoważnionych przez niego prałatów.

Pierwszą bazyliką do, której się udaliśmy była Bazylika św. Pawła za Murami. To tutaj odbyła się nasza codzienna Msza Święta. Świątynia ta, według tradycji, jest miejscem pochówku Świętego Pawła.

                      

Następnym miejscem, które odwiedziliśmy, była Bazylika św. Jana na Lateranie.

        

Trzecią świątynią do której się udaliśmy była Bazylika Matki Bożej Większej. Świątynia poświęcona jest św. Marii z Nazaretu.

  

Na koniec dnia ponownie mieliśmy okazję udać się do Bazyliki św. Piotra. To już ostatni dzień naszej wizyty w Rzymie. Był to wyjątkowo aktywny i pełen wiary czas. Ostatnim naszym przystankiem we Włoszech będzie Asyż. Już jutro udamy się do miejsca narodzin św. Franciszka i św. Klary. Tymczasem wracamy do hotelu, aby zregenerować siły na kolejny dzień zwiedzania i powrót do domu!

  

 


Dzień 6. Rzym

W końcu dotarliśmy do Rzymu! Był to chyba najbardziej wyczekiwany punkt naszej pielgrzymki. Rzym nie bez powodu nazywany jest “Wiecznym Miastem”, a także “stolicą świata”. Imponuje on swoją architekturą i zabytkami. Znajduje się tu niezliczona ilość atrakcji turystycznych. Jednak najważniejszym celem naszej pielgrzymki był sam Watykan. W Bazylice św. Piotra mieliśmy okazję uczestniczyć w porannej Mszy Świętej przy grobie Jana Pawła II. W tym szczególnym miejscu modliliśmy się wspólnie za naszą firmę i wszystkich w niej pracujących. Następnie udaliśmy się na Plac św. Piotra, gdzie odbyła się Audiencja Generalna Papieża Franciszka. Było to dla nas ogromne przeżycie – móc uczestniczyć w spotkaniu z samym Papieżem i widzieć z bliska jak Najwyższa Głowa Kościoła Katolickiego przejeżdża Papamobile, witając się z nami, pielgrzymami. Audiencje to zwyczaj wprowadzony przez Piusa XI w 1930 roku i obecnie odbywają się co tydzień.

 

                      

Fragment Audiencji Generalnej Papieża Franciszka, w którym przywitał polskich pielgrzymów:

Po audiencji udaliśmy się na zwiedzanie Rzymu. Tego dnia zobaczyliśmy tak wiele wspaniałych miejsc!

Jednym z nich był Panteon – świątynia, która obecnie użytkowana jest jako kościół katolicki pw. Najświętszej Marii Panny od Męczenników.

       

Po drodze widzieliśmy także Kolumnę Marka Aureliusza – pomnik wzniesiony dla upamiętnienia zwycięstw cesarza. Kolumna ta znajduje się na Piazza Colonna.

  

Nie mogło nas także zabraknąć na Piazza Navona– pięknym placu, który zdobi Fontanna Czterech Rzek.

  

Minęliśmy także Ołtarz Ojczyzny, upamiętniający w świadomości narodowej Włochów jedność i wolność ich ojczyzny.

Mogliśmy także zobaczyć Zamek oraz Most Świętego Anioła, czyli grobowiec cesarza Hadriana, jego rodziny i następców. Obecnie znajduje się tam watykańskie muzeum średniowiecznej broni.

     

Być w Rzymie i nie widzieć Koloseum? Oczywiście jest to punkt obowiązkowy! Na własne oczy zobaczyliśmy pochodzący ze starożytności Amfiteatr Flawiuszów. Jest to ogromna budowla, gdzie niegdyś obywały się walki gladiatorów. Mówi się także, że w Koloseum mordowano chrześcijan. Obecnie jest ono otoczone opieką jako miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan.

    

Kolejnym punktem, bez którego odwiedzenia nie można wyjechać z Rzymu jest Forum Romanum, czyli ruiny najstarszego placu miejskiego w Rzymie. Znajdowały się tutaj świątynie rzymskich bogów, łuki triumfalne, kolumny i wiele innych.

  

Po drodze minęliśmy także Łuk Konstantyna Wielkiego.

Podziwialiśmy również najbardziej znaną fontannę w Rzymie- Fontanna di Trevi. 

Dotarliśmy do Kapitolu– historycznie najważniejszego wzgórza Rzymu.

Na koniec musieliśmy także udać się na wspaniałe Schody Hiszpańskie. Wyjątkowe scenograficzne schody odwiedza rzesza turystów. Co roku odbywają się na nich pokazy mody, a zimą ustawiona jest na nich szopka. Istnieje przesąd, że krocząc po schodach nie można jeść, ponieważ przynosi to nieszczęście. Mamy nadzieję, że żaden z naszych Chomików nie ryzykował 😉

  

I jeszcze kilka ujęć ze spaceru po mieście.

       

 


Dzień 5.  San Giovanni Rotondo – Monte Cassino – Monte Sant’ Angelo

Rano po śniadaniu udaliśmy się do San Giovanni Rotondo, gdzie uczestniczyliśmy w Mszy Świętej. Miejscowość ta zrzesza ogrom pielgrzymów z całego świata za sprawą Świętego Ojca Pio, który spędził tutaj większość swojego życia. W mieście tym znajduje się m.in. stary kościółek oraz bazylika, poświęcone Matce Bożej Łaskawej. To tutaj włoski kapucyn, stygmatyk pełnił swoją posługę oraz niósł pomoc duchową. Ojciec Pio w 2002 roku został ogłoszony świętym przez Jana Pawła II. Z powodu coraz to większej ilości napływających wiernych wybudowano także kościół pod wezwaniem Świętego Ojca Pio.

          

Poniżej zdjęcie grobu św. Ojca Pio:

Po zwiedzeniu tego szczególnego miejsca udaliśmy się w dalszą podróż.

Popołudniu dotarliśmy do Monte Sant’Angelo, gdzie znajduje się jedno z najsłynniejszych w kościele katolickim sanktuarium ku czci Świętego Michała Archanioła. Widnieje ono na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To tutaj kilkakrotnie miały miejsce objawienia Archanioła. Pierwszy raz Archanioł objawił się w 490 roku biskupowi Sipontu św. Wawrzyńcowi. Objawienie to poprzedziło pewne wydarzenie gdy rolnikowi zgubił się byk. Po długich poszukiwaniach odnalazł zwierzę klęczące u wejścia do groty. Postanowił ukarać je za nieposłuszeństwo, chwycił za łuk i skierował strzałę prosto w zwierzę. Strzała jednak zawróciła i zraniła mężczyznę w nogę. Rolnik pobiegł do biskupa, który zarządził trzy dni modlitw i pokuty. Trzeciego dnia Archanioł objawił się św. Wawrzyńcowi i zwrócił się do niego słowami:

Ja jestem Archanioł Michał, stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona; ja jestem jej strażnikiem… Tam, gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzkie… Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane. Idź w góry i poświęć tę grotę dla kultu chrześcijańskiego.

Wraz z kolejnymi objawieniami miejsce to nawiedzała coraz to większa liczba pielgrzymów.

   

Dotarliśmy do Monte Cassino – wzgórza we włoskich Apeninach, gdzie na szczycie znajduje się najstarsze opactwo benedyktyńskie. Ze względu na swoje położenie wiele razy stawało się ono celem ataków i następnie zostawało odbudowywane. Miała miejsce tu słynna bitwa o Monte Cassino, w której uczestniczył II korpus polski pod wodzą generała Władysława Andersa. Nieopodal, na zboczu sąsiedniego wzgórza, znajduje się polski cmentarz wojenny.

                 

 


Dzień 4.  Loreto – Manoppello – Lanciano

Tego dnia udaliśmy się w niezwykle ważne dla nas miejsca, mające szczególne znaczenie w naszej wierze. Pierwszym miastem, które odwiedziliśmy było Loreto z usytuowanym na malowniczym wzgórzu Sanktuarium Świętego Domku Loretańskiego. Jest to wyjątkowe miejsce nie tylko ze względu na okazałą renesansową architekturę. Bazylika, przechowuje w swoim wnętrzu niezwykłą relikwię- nazaretański domek, w którym dorastała Maryja, a potem także Jezus. Ściany zostały przetransportowane pod koniec XIII wieku z Nazaretu do Loreto przez kupiecką rodzinę De Angelis. To tutaj mieliśmy okazję uczestniczyć w Mszy Świętej.

W Sanktuarium znajduje się wiele elementów nawiązujących do samej Polski. W bazylice usytuowana jest Polska kaplica poświęcona Sercu Pana Jezusa. Kolejnym przykładem są freski na sklepieniu, które przedstawiają postać Najświętszej Maryi Panny, wyobrażanej jako Królowa Polski. Na ścianach kaplicy można również dostrzec namalowane ważne wydarzenia takie jak Zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem czy też Cud nad WisłąW Sanktuarium widnieje także witraż przedstawiający scenę z pożaru, który miał miejsce 6 lipca 1944 roku. Wtedy to na bazylikę spadły bomby niemieckie powodując pożar kopuły. Pożar ugasili polscy żołnierze z Oddziału Ułanów Karpackich II Korpusu Armii Generała Andersa. W Loreto znajduje się także Polski Cmentarz Wojenny. Co roku na cmentarzu odbywają się uroczystości połączone z Mszą Świętą.

                                     

Kolejnym punktem naszej wyprawy było Manoppello i Bazylika Świętego Oblicza. Znajduje się tam wyjątkowa relikwia – Całun z Manoppello. Jest to niezwykle cienka tkanina, na której uwieczniony jest wizerunek twarzy Jezusa Chrystusa. Całun uważany jest za oryginał chusty św. Weroniki lub materiał, którym przykryto twarz Jezusa po złożeniu do grobu.

    

Następnie udaliśmy się do Lanciano gdzie znajduje się Sanktuarium Cudu Eucharystycznego. To tutaj przechowywane są dowody jednego z pierwszych i największych Cudów Eucharystycznych. To zdarzenie miało miejsce w VIII wieku, kiedy to kapłan powątpiewając odprawiał Mszę Świętą. Po wypowiedzeniu słów konsekracji, Hostia zamieniła się w kawałek ciała, a wino w ludzką krew.

Po dniu pełnym wrażeń, umocnieni w wierze udaliśmy się na odpoczynek. Jutro kolejny dzień naszej pielgrzymki a my mimo zmęczenia już nie możemy się doczekać aby udać się na zwiedzanie kolejnych niezwykłych miejsc!

    


Dzień 3. Wenecja

Rano po śniadaniu udaliśmy się do Wenecji, która ze względu na niezwykłe położenie i zabytki w całości wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jest to miasto jedyne w swoim rodzaju. Położona na bagnistych wyspach Morza Adriatyckiego – Wenecja zachwyca nie tylko architekturą, ale także historią. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejażdżki tramwajem wodnym, który oprócz tego, że jest ciekawą atrakcją, to również jest to najsprawniejszy sposób przemieszczania się po mieście. Tym sposobem dotarliśmy na Plac św. Marka. Widoki zapierały dech w piersiach- kolorowe budynki zanurzone w wodzie, romantyczne mostki i małe uliczki. Wenecja od razu nas urzekła. A to dopiero początek.

                 

Następnie nawiedziliśmy Bazylikę św. Marka, w której pochowane są jego relikwie. Bazylika jest najwspanialszym zabytkiem sakralnym Wenecji. Zachwyca swoją oryginalnością, bogatą historią oraz pięknem architektury. To tutaj mieliśmy okazję posilić się duchowo uczestnicząc w Mszy Świętej.

         

Po nabożeństwie wróciliśmy na Plac św. Marka. Stoi tam najwyższa budowla w Wenecji – wieża Campanile, która leży w bezpośrednim sąsiedztwie Bazyliki. Służy ona jako dzwonnica oraz doskonały punkt widokowy.

  

Następnie zobaczyliśmy Pałac Dożów– perłę architektury Wenecji. Był on pierwotnie rezydencją dożów oraz siedzibą władz Wenecji. Obecnie służy jako muzeum. Pałac połączony jest z budynkiem więzienia poprzez Most Westchnień–  jeden z najbardziej znanych mostów w Wenecji. Został zbudowany aby zapewnić sprawną komunikację pomiędzy więzieniem a obradującym w pałacu Trybunałem Kryminalnym. Przez most prowadzono skazańców, którzy mieli odsiedzieć wyrok i mogli po raz ostatni zobaczyć miasto. Obecnie uważa się, że most ma przynosić szczęście zakochanym. Mówi się, że gdy zakochani pocałują się pod Mostem Westchnień, to zwiastuje im to rychły ślub 😉

      

Następnie udaliśmy się do dzielnicy Rialto – handlowego serca Wenecji. To tutaj przez stulecia handlarze prowadzili swoje interesy z kupcami ze wszystkich stron świata. Dotarliśmy także do Placu Campo San Bartolomeo, gdzie stoi słynny pomnik Carlo Goldoni– wybitnego włoskiego komediopisarza.

Na koniec mogliśmy jeszcze pospacerować wzdłuż kanałów i mostków. Po raz ostatni napawaliśmy się pięknem tego miejsca. Ciężko było nam się rozstać z Wenecją, jednak przed nami jeszcze wiele zwiedzania i atrakcji 🙂 Pod koniec dnia udaliśmy się na odpoczynek aby naładować akumulatory na kolejny dzień pełen wrażeń!

       


Dzień 2. Kahlenberg i Mariazell – Austria 

Po drodze do Włoch zatrzymaliśmy się w Austrii, gdzie za cel obraliśmy sobie dwa wyjątkowe miejsca. Pierwszym z nich jest Kahlenberg – wzgórze pod Wiedniem, 484 m n.p.m. Z tego miejsca w 1683 roku Król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami. Na szczycie góry znajduje się kościół pw. św. Józefa, który od 1906 roku prowadzą polscy księża, potocznie nazywani zmartwychwstańcami. Niezwykle ważnym wydarzeniem była w 1983 roku wizyta Ojca świętego Jana Pawła II dla uczczenia trzechsetnej rocznicy zwycięstwa. Papież poświęcił kościół oraz pamiątkową płytę Króla Jana III Sobieskiego. W tym niezwykłym miejscu odbyła się nasza inauguracyjna Msza Święta, w której braliśmy czynny udział.

              

Kolejnym punktem naszej wycieczki było austriackie Mariazell, jeden z najsłynniejszych ośrodków kultu maryjnego w Europie Środkowej. Sanktuarium położone jest w Alpach Wschodnich, u podnóża gór Styrii, gdzie króluje Matka Boża Narodów Słowiańskich, Mater Gentium Slavorum zwana także Wielką Matką Łaskawą Austrii i Możną Panią Węgier. Sanktuarium to ma międzynarodowy charakter ponieważ pielgrzymują do niego wierni z różnych zakątków Starego Kontynentu. W gronie najbardziej znamienitych pątników byli także papieże, cesarze i monarchowie. Papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki w 1983 roku z okazji rocznicy odsieczy wiedeńskiej również odwiedził to miejsce. Natomiast Benedykt XVI gościł tam 8 września 2007 roku. Po odwiedzeniu tych dwóch znamienitych miejsc przyszedł czas na dalszą podróż i zasłużony odpoczynek. Udaliśmy się do hotelu w rejonie Tarvisio, aby zregenerować siły na kolejny dzień pełen wrażeń 🙂

                        

 


Dzień 1. Podróż

Nadszedł ten dzień- wyruszamy na kolejną jubileuszową pielgrzymkę! Późnym wieczorem zgromadziliśmy się na parkingu w Gdowie, skąd udamy się w kierunku granicy polsko-słowackiej, a następnie po drodze zatrzymamy się w Austrii. Przed nami długa droga, lecz humory dopisują! Już nie możemy się doczekać, aby rozpocząć naszą przygodę!


INFORMACJA O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH
Jeżeli jesteś na zdjęciu/filmie, to dlatego, że wyraziłeś na to ustną lub pisemną zgodę. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. firma Chomik M. Świeży sp. jawna informuje, iż:
1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Chomik M. Świeży sp. jawna z siedzibą w 32-420 Gdów, ul. Cegielniana 875, NIP 683 00 07 402.
2) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych, na podstawie art. 6 ust. 1 pkt a, który brzmi: „zgoda osoby, której dane dotyczą, na przetwarzanie jej danych osobowych w jednym bądź większej liczbie określonych celów”.
2) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do przeprowadzenia danej akcji promocyjnej/upamiętnienia wydarzeń, wliczając w to publikacje ciągłe, których terminu zakończenia nie przewiduje się.
4) Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność
z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Wniosek w każdym z takich przypadków należy przekazać do Zespołu Ds Ochrony Danych Osobowych na adres odo@chomik.pl i powinien on zawierać:
– przedmiot wniosku – o co się wnioskuje,
– informacje pozwalające na odnalezienie danych (imię i nazwisko, miejsce, w którym opublikowano film/zdjęcie itp.),
– dane kontaktowe, na które Zespół wyśle status realizacji procesu, o który się wnioskuje,
– zakres danych, których dotyczy wniosek.
5) Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do GIODO (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, tel. 22 531 03 00, fax 22 531 03 01, kancelaria@giodo.gov.pl), gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.